Kullanım Önerileri İçin Tıklayın

Solucan gübresi (worm castings, vermikompost, solucan dışkısı…), bitki besin maddeleri, eser mineraller ve bitki büyümesini arttırıcı maddeler bakımından çok zengin organik bir gübredir. Hiçbir kimyasal madde ilavesi içermez, %100 organiktir. Uygulandığı ortamda çevreye en küçük bir zarar vermez. Besleyici öğeler bakımından sahip olduğu zengin içeriğin dışında, toprağa karıştırıldığında, kök bölgesindeki mikrobik yaşamı önemli derecede arttırır ve değiştirir. Solucan gübresi, diğer organik ürünlerden çok daha fazla bitki gelişimini hızlandırır. Toprağın su tutma kabiliyetini arttırır, ayrıca kök çürüğü gibi kök hastalıklarının gelişmesine sebep olan patojen mikropları baskılayarak hastalık gelişmesini engeller. Solucan gübresi içeriğinde bulunan humus, topraktaki toksin, zararlı mantar ve bakterilerin fonksiyonlarını engeller. Bu nedenle solucan gübresi bitki hastalıklarıyla savaşabilme özelliğine sahiptir.

Solucan gübresinin en önemli özelliklerinden birisi kullanımında sınır olmamasıdır. İstediğiniz kadar kullanabilirsiniz, diğer organik ya da kimyasal gübrelerce yaptığı bilinen, fazla verildiği için genç ve hassas bitkilerin yanması, kuruması vs.gibi istenmeyen etkiler solucan gübresinde gerçekleşmez. Diğer hayvansal ve suni gübrelerin aksine, bitkiler tarafından çok kolay ve neredeyse anında emilir. Şaşırtıcı olan, besin maddeleri kolaylıkla temin edilebilirken aynı zamanda doğal bir şekilde yavaş salınım özelliğine sahiptir. Bu durum besleyici faydalarının uzun süre devam etmesine neden olur. Sulama aşamasında eriyerek akmaz. Aksine suyla karşılaştığında onu tutarak jöle şeklinde şişer ve bitkinin susuzluk koşullarına dayanıklılığını iki katına kadar uzatır. Gübrenin kendisi de, diğer gübreler gibi eriyip yer altı sularına karışmaz, çevre kirliliğine sebep olmaz. Bitkilerinizin yararlanabileceğinden çok daha fazla solucan gübresi verilmiş topraklarda 2-3 sene sonra bile gübrenin varlığını tespit edebilirsiniz. Sıradan kompostların bu yararı yoktur, yağmur yağdığı veya sulama sistemleri açılır açılmaz mevcut besinler hızla toprağa karışır. Bitkinin faydalanacağı maddeler önce aşırı miktarda oluşur, ancak bitki kökleri, bunların büyük kısmından faydalanmadan akar ve yer altı sularına yada çevredeki göl ve derelere karışır. Solucan gübresi, bitkileri yavaş yavaş ve daha uzun süre besler.

Solucan gübresinin diğer bir doğal yararı, ortamdaki ağır metalleri yakalama yeteneğidir. Bu etki bitkilerin, ihtiyaç duyduklarından daha fazla bu kimyasal bileşikleri emmesine engel olur.

Evinizin içindeki bitkiler için küçük bir miktar kullanmanız yeterlidir. Çünkü son derece düşük konsantrasyonlarda bile gübre bileşiminde bulunan humik asit bitki gelişimini uyarabilir. Humik asit ayrıca topraktaki mikro flora popülasyonunun gelişimini de uyarır.

Solucan gübresinin neden olacağı ayrıcalıkları aylar içinde ortaya çıkar. Bitki büyümesi hızlanır. Sebzelerinizin veriminde ki artışı  kolayca görülebilirsiniz. Oldukça koyu renkli bir gübredir. Kimyasal analizler, azot içeriğini toprağın en verimli üst tabakalarının 5 kat daha fazla, fosfatın 7 katından fazla, potasyumun 11 katına ve magnezyumun 3 katına sahip olduğunu göstermiştir. Solucan gübresi bu zengin içeriğine rağmen en hassas bitkilere doğrudan uygulandığında bile, onlara hiçbir zarar vermeyecek kök vs yanması olmayacaktır. Kesinlikle en iyi toprak iyileştiricisi ve düzenleyicisidir. Tamamen kokusuz , % 100 organiktir. Evinizde, seranızda ya da bahçenizde istediğiniz oranda kullanabilirsiniz.

 

 Solucan gübresi;

 • Toprağın yapısını iyileştirir, düzenler.
 • Bitkinin kuraklığa karşı olan direncini arttırır.
 • Topraktaki nemi koruyarak sulama maliyetini % 50'ye yakın düşürebilir.
 • Fosfata duyarlı bitkilere uygulanabilir.
 • Daha sağlıklı bitkilerle sonuçlanan yararlı mikrobik aktiviteyi oluşturur ve destekler.
 • Seralarda, göletlerde ve lagünlerde yosunları azaltmaya yardımcı olur.
 • Yeraltı sularının kirlenmesine neden olmaz.
 • Topraktaki karbonu azaltır ve bitkilerin daha kolay ve hızlı şekilde azot seviyelerini arttırır.
 • Çocukların ve evcil hayvanların etrafında kullanmak için tamamen güvenlidir.
 • Zararlı kimyasallar içermez.
 • Bitkilerinizi ne kadar genç ve hassas olursa olsun, diğer hayvan gübrelerinden farklı olarak asla bitkilerini yakmaz
 • Topraktan toksin, zararlı bakteri ve mantarların bitkilerinize zarar vermesine engel olur.
 • Aşırı pH seviyelerinin oluşmamasına yardımcı olur.
 • Solucan gübresinde bulunan besin maddeleri sıradan saksı topraklarında bulunan besinlerden 6 misli daha uzun süre dayanır.
 • Solucanlar, toprağın doğal filtreleridir. Herhangi bir yabancı madde, kimyasal madde vb. süzüp geriye %100 organik haldeki gübresini bırakarak hareket ederler.
 • Solucan gübresi, bahçeniz için doğal olarak dengelenmiş, yüksek seviyede mineral ve besin maddeleri içeren, mükemmel bir organik gübredir.

Kullanım Önerileri İçin Tıklayın

Toplu Alımlarınızda Size Özel Fiyatlardan Yararlanmak İçin Teklif İsteyiniz.